Patarimai tėvams, kaip padėti jaunuoliams suvaldyti stresą prieš egzaminus

Parengė psichologė Vitalija Mikutaitienė

 Egzaminai – neišvengiama dažno jaunuolio gyvenimo dalis. Vieniems mintis apie artėjančius egzaminus sukelia nedidelį nemalonumo jausmą, kitiems  – siejasi su labai dideliu stresu, baime neišpildytais lūkesčiais. Jei nerimauja jaunuolis – nerimauja tėvai ir atvirkščiai. Egzaminai gali sukelti stresą dėl to, kad žinome, kuo rizikuojame. Jaunuoliai gali justi didelius lūkesčius iš šeimos, mokyklos. Galima baimintis dėl to, kad nėra pakankamai geri  ar nepakankamai stengėsi. Taip pat galima bijoti nuvilti save, bijoti prarasti galimybę įstoti į norimą specialybę.

Kiekvieno asmens streso „slenkstis“ yra skirtingas. Kai kurie šį stresą išgyvena lengvai, kitiems jis sukelia rimtų psichologinių problemų.

Patarimai tėvams kaip padėti jaunuoliams suvaldyti stresą prieš egzaminus:

•   Geriausia atmintis yra maždaug tarp 8 ir 12 valandų. Vėliau produktyvumas pradeda po truputį mažėti, o nuo 17 val., jei žmogus nėra smarkiai pavargęs, produktyvumas auga ir pasiekia piką maždaug 19 valandą.

•   Sukurkite gerą dienotvarkę. (mityba, mokymasis, miegas nustatytu laiku)

•  Skatinkite mokytis su maloniomis emocijomis. (Sunkiau įsimenama ta medžiaga, kuriai esame emociškai  abejingi).

•  Svarbi gero įsiminimo sąlyga – tai suprasti, ką  reikia įsisavinti. Sunkiausiai įsiminti tai, ko visiškai nesuprantame ir kas atrodo tik beprasmis žodžių rinkinys.

•  Naudinga mokytis du priešingus dalykus – matematikos mokymąsi keisti į istorijos ir t.t.

•  Mokantis patariama kelti sau tokius tikslus, kurie šiek tiek viršytų galimybes.

•   Taip pat naudinga atsižvelgti į temperamento savybes. Cholerikai greitai įsimenama informaciją, bet taip pat greitai ją ir pamiršta. O flegmatikai, atvirkščiai, labai lėtai viską įsimenama, bet ir ilgam prisimena.

•  Toleruokite jaunuoliui priimtiną mokymosi aplinką. Tai gali būti tyli arba triukšminga aplinka. Vienam jaunuoliui ruošiantis egzaminams, gali reikti visiškai tylos ir ramybės. Jis gali norėti mokytis užsidaręs, kad ir vonioje ar tualete. Kitas gali būti įpratęs mokytis prie televizoriaus ar klausydamasis muzikos.

•  Prieš sėdant mokytis naudingiau gerai pavalgyti, kad paskui nereiktų lakstyti.

Sėkmės ruošiantis ir laikant egzaminus kartu su vaikais.