Kokiais būdais pratinti vaiką sėdėti ant puoduko?

Vienas dalykas, dėl kurio sutaria visi pediatrai, psichologai ir kiti specialistai – kad negalima kelti vaikui jokio streso. Jokios prievartos, jokių barimų ar gėdijimų! Didelis spaudimas nepagreitins proceso, tik sukels bereikalingos įtampos ir gali netgi sulėtinti raidą. Rezultatai gali atsiliepti net suaugusiame amžiuje.

 Kuo svarbus teisingas pratinimas?

Sėdėjimas ant puoduko – vienas svarbiausių vaiko gyvenimo įgūdžių. Vaikas gerai jausis savo kūne ir yra atsakingas už jį. Tai labai svarbu aukštai vaiko savigarbai.

 Rolių atlikimas – mokymasis stebint

Vaikai stebi tėvus ir juos kopijuoja. Todėl galit leisti vaikui eiti paskui jus į tualetą, pasakokit ką čia veikiat. Idealu jei ant puoduko pratins tos pačios lyties tėvas.

Vyresni broliai ar seserys taip pat gali būti puikus pavyzdys jaunesniam kaip jie sėda ant puoduko ar tualeto. Paprastai vaikai labai linkę kopijuoti vyresnėlius. Aišku, jei vyresnėlis nenori įsileisti mažojo į tualetą, negalima jo versti. Netgi naminiai gyvūnėliai gali būti geras pavyzdys.

Palankus metas pakalbėti apie intymias kūno vietas ir  tai, kad tik tam tikri žmonės gali jas matyti.

 Knygelių, paveikslėlių, filmukų metodas.

Rodykite paveikslėlius, knygeles, pieškite šia tema. Apskritai filmukai mažiems vaikams nėra gerai. Bet mokymo prasme tikslas gali pateisinti priemones. Jei vaikams jau kartais įjungiate  „Teletabius“, vietoj jų galima parodyti mokomąjį filmuką.

 Lėlių, žaislų panaudojimas.

 Pažaiskite su vaiku. Parodykite kaip jūs sodinate. Paprašykite vaiko paaiškinti lėlei kaip naudotis puoduku. Ir stebėkite ką jis sakys. Vaikai paprastai kartoja tai, ką ir kokiu tonu jūs sakote. Paklausykite kaip jis žaidžia būdamas vienas. Gali kilti įvairių įžvalgų besiklausant kas yra svarbu sakyti ar elgtis „išmokant“ lėlę.

Taip pat galite pastebėti vaiko baimių, susijusių su puoduku. Žaidime tokiu atveju „lėlė bijo“. Atkreipkite dėmesį kaip jis guodžia, ramina savo lėles ir kitą kartą kai jis ko nors bijos, žimosite kaip elgtis kad vaikas pasijustų geriau.

 Nupirkite ir parodykite kelnaites.

Arba tegul vaikas išsirenka pats. Vietoj sauskelnių. Pasakykite, kad ir jūs tokias dėvite, tik didesnes. Jei vaikas nenorės, pasakykit, kad padedat jas į stalčių ir „kai norėsi galėsi apsiauti“.

 Dar vienas momentas.

 Vaikui puoduko turinys gali būti labai įdomus arba net labai brangus ir kartais vaikai nenori jo išpilti. Tai yra JO. Vaikui gali būti net baisu, nes jis tai laiko savo kūno dalimi (kaip ir būna baisu kirpti plaukus ar nagus). Švelniai paaiškinkite, kad tai, kas iš mūsų išeina, yra kūnui nereikalinga ir mes išmetam. Galite parodyti kaip patys pasinaudoję tualetu nuledžiate vandenį.

 Psichologė Asta Budvytienė, VŠĮ ,,Mokymų ir psichologinio konsultavimo centras“

www.kaunepsichologas.lt