Psichologė Vitalija Mikutaitienė apie poros santykius
Romantinis įsimylėjimo etapas labai dažnai baigiasi praėjus 1-3 m. nuo bendravimo pradžios. Meilė pereina į prisirišimą. Tada daugelis sako „Man atsivėrė akys“, „Aš buvau apie jį geresnės nuomonės“. Dažniausiai tai nutinka susituokus ar pradėjus kartu gyventi. Šiame gyvenimo etape reiktų vadovautis šiais patarimais, kad kiltų mažiau konfliktų.
Galvokite daugiau taip – „MES“, o ne „aš noriu“, „man reikia“. Labai dažnai romantikai pasibaigus asmeniniai norai ima viršų prieš bendrus poros norus. Nenuvertinkite savo norų, bet ir pagalvokite, kas Jums, kaip porai naudingiau.
Mokykitės „Aš“ kalbos, o ne kaltinkite vienas kitą. Pvz.: „Tu ir vėl šiukšlių neišnešei. Tu tikras tinginys!“ Geriau sakyti – „Aš jaučiuosi labai blogai, kad turiu nuolat priminti apie šiukšles.“ Kartais gali atrodyti, kad tie „Aš“ sakiniai labai ilgi ir nesuprantami, tačiau jais išsakome savo jausmus ir nekaltiname partnerio.
Vartokite du stebuklingus žodelius – „Ačiū“ ir „Prašau“. Labai dažnai poros pamiršta tuos žodžius, nes atrodo, kad savaime suprantamas darbų pasidalijimas ir nebereikia nei prašyti nei dėkoti už tai ką daro kitas. Vienai porai teko ilgai įrodinėti, kad vis tik reikia paprašyti parterio, kad išlygintų marškinius, o paskui padėkoti. Tačiau, kai pabandė – džiaugėsi santykių pagerėjimu.
Būkite pozityvūs parterio atžvilgiu. Pastebėkite ir pagirkite už gerus darbus už kartu smagiai praleistą laiką.
Kitas porai išbandymo etapas yra vaikų gimimas. Šis laikotarpis pasižymi vaidmenų pasikeitimais, didėjančia atsakomybę, finansinėmis problemomis, rūpesčiais dėl vaikų auklėjimo ir ugdymo. Poros auginančios ikimokyklinio amžiaus vaikus patiria didžiausia emocinį krūvį. Taigi naudinga būtų nepamiršti, kad:
Tėvai turi būti vienoje, komandoje o vaikai kitoje. Abu tėvai turi sutarti dėl bendrų vaikų auklėjimo taisyklių. Sutarkite, ką vaikams leisite VISADA, ką KARTAIS, o ko NIEKADA. Pvz.: Visada vakarieniaujame visa šeima kartu. Niekada nekritikuoju partnerio prie vaikų. Vaikams kartais leisite neruošti namų darbų. Svarbiausia, kad šių taisyklių laikytųsi abu partneriai.
Gimus vaikams kreipkitės vienas į kitą vardu, o ne „mamyte“, „tėveli“. Poros dažnai džiaugiasi pagerėjusiais lytiniais santykiais, kai vienas kitą ima vėl vadinti vardais.
Raskite laiko sau ir savo parteriui. Planuokite laiką, kada pabūsite dviese.
Išgyvenant vidurio amžiaus krizę, naudinga laikytis anksčiau išvardintų patarimų. Taip pat bandykite:
Leisti laiką AKTYVIAI. Galite kartu eiti į šokius, važiuokite slidinėti, išbandykite šiaurės lazdas. Pabandykite, tai ko dar kartu nedarėte. Naujas, bendras aktyvus užsiėmimas labai suartina porą ir daro santykius tvirtesnius.
Išsakyti savo baimes, liūdesį. Vyrai ir moterys, išgyvenantys vidurio amžiaus krizę, gali jaustis liūdni, kad jų svajonės neišsipildė. Galima bijoti, kad jau viskas kas gero jau įvyko praeityje. Vyrai ir moterys pastebi, kad jų kūnas keičiasi – reikia įdėti daugiau pastangų, kad atrodytų ir jaustųsi gerai. Atsirandantys skausmai gali būt susiję su prasidėjusiomis lėtinėmis ligomis, nesveika mityba ir mažu fiziniu krūviu.
Geriausias patarimas visoms poroms ir visais kritiniais tarpsniais – Kalbėkitės ir mokykitės vienas kitą išklausyti.