Gintarės Jurkevičienės interviu su žurnalo "Šeimininke" žurnaliste tema "Kaip išlaikyti romantiškus santykius po vaiko gimimo?"
Kuo ypatingas tapimo tėvais periodas?
Kai šeimoje gimsta vaikas, ypatingai pirmagimis, kiekviena šeima išgyvena krizę.Ir krizė šeimą ištinka nepriklausomai nuo to ar vaikas buvo planuotas ar netyčiukas. Tuo metu šeimoje vyksta kokybiniai pokyčiai. Iš žmonos, draugės, mylimosios, meilužės, gražuolės, darbuotojos, dukros moterys pirmiausia MAMOMIS, o vyrai iš meilužių, draugų, partnerių pirmiausia tampa TĖVAIS. Reikia persidėlioti prioritetus, dienotvarkę, darbų pasidalinimus ir pan. Pokyčiai sukelia didžiulį stresą.
Kaip pasikeičia poros santykiai, kai gimsta vaikas?
Gimus vaikui dažniausiai poros santykiai nueina į antrą planą, nes dauguma savo laiko, dėmesio ir energijos yra skiriama vaiko priežiūrai. Prie to dar prisideda nuovargis, nemiegotos naktys ir moters hormonų pokyčiai. Visa tai įtakoja vidines ir išorines emocijų audras.
Kokie psichologiniai sunkumai laukia sulaukus mažylio?
Tiek moteriai, tiek vyrui gali būti sunku susitaikyti su tuo, kad ne be jis/ji yra dėmesio centre, kad pasaulis pradeda suktis aplink vaiką. Atsiranda nerimo dėl vaiko, savo ir antros pusės naujo vaidmens atlikimo. Galvoje gali suktis tokios mintys:
,,Ar aš gera mama?“
,,Ar mano vaikui viskas gerai?“
,,Ar jis kada nors nustos verkti?“
,,Ar aš kada nors išsimiegosiu?“
,,Ar jis bus geras tėvas?“
,,Ar aš vis dar graži jam“?
,,Ar jis ištvers sunkumus?“
,,Ar jis vis dar mane myli?“
,,Ar aš nepastosiu?“
,,Ar gyvenimas kada nors vėl bus toks pat, koks buvo?“
Kaip su jais tvarkytis?
Pirmiausia įsisąmoninti faktą, kad gyvenimas niekada nebebus toks, koks buvo, jis bus kitoks, nei geresnis nei blogesnis tiesiog kitoks. Nebijoti paprašyti aplinkinių pagalbos, skirti laiko sau, nepamiršti kitų savo interesų, pomėgių, bendrauti su kitomis mamomis, naudinga yra bet kokia fizinė veikla, judėjimas.
Kaip gimus vaikui puoselėti santykius su sutuoktiniu?
Į vaiko priežiūra įtraukti senelius, auklę (nes nuvarytus arklius nušauna, o ne myli...) ar kažką, kas leis dviese su antra puse praleisti kažkiek laiko tik dviese.
Planuokite romantišką laiką pabuvimui dviese, nes progų spontaniškumui gali ir nepasitaikyti.
Kurkite naujus ritualus, pvz.: jei iki vaiko gimimo turėjote tradiciją kiekvieną penktadienį eiti į kiną, tai dabar penktadienio vakarą skirkite kino peržiūrai namuose, kai vaikas miega.
Darbus dirbkite kartu su vyru ir smagiai laiką leiskite kartu, t.y. valgyti gaminkite kartu, namus tvarkykite kartu, o paskui visi eikite į lauką pasivaikščioti, nes taktika vyrą su vežimėlių į lauką, o mama eina kuopti namų, nepasiteisina.
Kas svarbiausia santuokos stabilumui išsaugoti? Kaip išlaikyti meilę ir bendrumo jausmą?
Svarbu nepamiršti maloniai leisti laiką kartu, nes taip gimsta ir vystosi meilė. Naudinga porai yra turėti bendrų pomėgių, interesų, bet tuo pačiu nėra blogai pabūti ir atskirai, skiriant laiko tik savo ir savo veiklai.
Svarbus momentas šeimos stabilumui yra bendros vakarienės prie vieno stalo ir vakarinis pokalbis apie praėjusią dieną. Apskritai kalbėjimasis yra tvirtų santykių pamatas, nes ,,nekalbadieniai“, nuoskaudų slėpimas, norų neišsakymas yra tiesus kelias į skyrybas.
Taip pat reikėtų nepamiršti padėkoti vienas kitam net ir už tai, kas atrodo savaime suprantama (už mašinos remontą), pagirti (vyrus reikia girti už konkrečius darbus, o moteris galima girti ir už abstrakčius dalykus kaip grožis) ir atsiprašyti už padarytas klaidas.