Kaip  lavinti vaiko emocinį intelektą?

1.      Fotrografuokite/filmuokite vaiko emocijas. 

Fotografuokite skirtingas vaiko veido išraiškas, emocijas. Vėliau rodykite vaikui nuotraukas/filmuotą medžiagą ir aptarkite, kaip kokiu momentu jaučiasi vaikas, kaip atrodo jo pyktis ar liūdesys.

2. Aptarkite filmukus.

Skatinkite įvardinti pasakų veikėjų, filmukų personažų  emocijas , pvz.: Kaip tau atrodo: ,,Kaip jautėsi Mikė Pukuotukas, kai įstrigo triušio oloje?“;

3. Pastebėkite vaiko emocijas.

Įvardinkite vaiko emocijas. Neturite tiesmukai vaikui sakyti, ką jis jaučia. Darykite tai netiesioginėmis pastabomis,  pvz.: ,,atrodai taip, tarsi kažkas tau nepatiktų“.  Skatinkite vaiką patį įvardinti savo jausmus.

4. Kalbėkite apie savo emocijas.

Dažniau kalbėti reikėtų apie išgyvenamas teigiamas emocijas: džiaugsmą, laimę, bet nepamiršti ir tokių emocijų kaip pyktis, liūdesys. Blogų ar gerų jausmų nebūną, būna tik netinkamas jausmų išreiškimas ir tai reikia vaikams akcentuoti, pvz.: ,,Pyktis yra normali emocija, kai supyksti gali stipriai suspausti kumščius ir palaikyti, bet negali trenkti savo draugui.“

5. Paaiškinkite, kad vienu metu galima jausti kelis jausmus.

Vaikams būna labai baisu, kai jie supyksta ant mamos, nes jie galvoja: ,,Aš mamyte myliu, tai kaip aš galiu ant jos pykti“. Dėl savo pykčio jie jaučia gėdą ir kaltę.

  Psichologė Gintarė Jurkevičienė, VŠĮ ,,Mokymų ir psichologinio konsultavimo centras“

www.kaunepsichologas.lt