Kaip vaikų auklėjime „rykštę“ pakeisti į meilę?
Auklėti vaiką rykšte daug lengviau ir paprasčiau, nei auklėti vaiką tik žodžiais ir savo autoritetu. Pagrindinė nauda iš fizinių bausmių taikymo ta, kad tėvelis ir mamytė taip išlieja savo neigiamas emocijas – pyktį, baimę, liūdesį. Nuleidus garą, palengvėja.
Tačiau kokią žinią, gauna mušamas vaikas? Pirma – „kai susinervuoji mušk silpnesnį“. Antra – „oho koks aš galingas, kad išvedžiau tėvelį ir mamytę iš pusiausvyros, kitąkart vėl taip pasielgsiu. Trečia – „pasaulis toks baisus, kad net suaugęs nesusitvarko su savo emocijomis“.
Taigi auklėti be diržo efektyviau, bet tuo pačiu ir sunkiau. Reikia daugiau išradingumo, kantrybės ir žinoma nuoseklumo. Keli patarimai, kas išbandyta ir tikrai veikia:
Dienotvarkė ir taisyklės. Vaikams daug aiškiau ir paprasčiau, kai yra pastovūs ritualai. Pvz.: Atsikėlę einam į tualetą, darome mankštą, o tada prausiamės, rengiamės, pusryčiaujam ir keliaujam į darželį. Vienos taisyklės namuose nusistovi pačios pvz.: saldumynai tik po maisto, kitas taisykles galime sutarti kartu su vaikais. Pvz.: prieš miegą susitvarkome žaislus, o tada mamytė ar tėvelis skaito pasaką; nepertraukinėjame suaugusiųjų pokalbio, einame miegoti 21 val., vakarieniaujame visi kartu ir t.t Labai svarbu, kad taisyklių laikytųsi tiek vaikai tiek tėvai, nes tik tada jos bus galiojančios. Kuo mažesni vaikai, tuo taisyklių mažiau ir jos trumpesnės.
Paskatinimai ir pagyrimai. Labai dažnai tėvai linkę, tik pastebėję neigiamą vaiko elgesį iš kart jį drausminti. Jei vaikas elgėsi parduotuvėje/muziejuje/teatre gražiai, o paskui pradeda išdykauti. Tai pirma pagirkite vaiką už kantrybę, gražų elgesį, o tada paprašykite dar truputėlį pasistengti. Nustebsite, pamatę kaip vaikai džiaugiasi pagirti ir noriai bendradarbiauja.
Aiškios ir pastovios ribos. Vaikams turi būti aišku, kas galima, o kas negalima. Jei vaikas muša, kitą vaiką žaidimų aikštelėje turėtų eiti du perspėjimai, o paskui jau drausminimas. Jei vaikas ir perspėtas du kartus, elgiasi agresyviai ir toliau, jį išvedame, jei reikia ir išnešame iš žaidimų aiktelės. Reikia visada pastebėti vaiko netinkamą elgesį ir jį drausminti. Tam labai tinka kelių minučių pertraukėlės „ramybės kėdėje“. Reiktų skirti tiek minučių nusiraminimui, kiek vaikui metų. Drausminant geriausia, kad sektų natūralios pasekmės. Pvz.: Išpylus arbatą, reikia pačiam išvalyti balą.
Perspėjimai apie veiklos pasikeitimą. Dažnai tėvai nori, kad vaikai tik išgirdę vykdytų komandas: keltis, praustis, valgyti, miegoti. Mokslininkai yra paskaičiavę, kad vaikai per dieną girdi apie 2000 paliepimų. Pagalvokite, jei jums vadovas nuolat sakytų, ką daryti. Vaikams yra labai sunku iš karto keisti veiklą. Ypatingai jei vaikas buvo stebuklingame žaidimų pasaulyje, jam sunku iš karto eiti praustis ar valgyti. Labai veiksmingai veikia perspėjimai pvz.: „kai suskaičiuosiu iki 5 einame valgyti“ arba „jau turime eiti namo, gali nučiuožti nuo čiuožyklos dar 3 kartus ir eisime.
Kiti patarimai:
o Mini varžybos, kur laimi draugystė. Pvz.: „einam kas greičiau nusirengs, tas eis pirmas į vonią maudytis.“
o Ignoruokite „ožius“, o girkite tinkamą elgesį.
o Pirma nemaloni veikla, o paskui maloni. Klausti vaiko: „Ką norėtum nuveikti po to, kai išsivalysime dantis? ... Tai paskubėkime išsivalyti dantis, kad dar spėtume pažaisti.“
o Pasitelkite vaizduotę. Vaikas nenori tvarkytis žaislų, paskaitykite knygelę „Netvarkos nykštukas“.
o Bendraudami su vaiku kalbėkite trumpais aiškiais sakiniais žiūrėdami į akis. Vaikai ilgų moralų negirdi.
Su kiekvienu vaiku galima susitarti gražiuoju ir be diržo. Vaikai skirtingi, tačiau jiems visiems reikia meilės, dėmesio ir bendravimo kasdien. Vaikai turi teisę jaustis saugūs savo gimtuose namuose. Nes smurtas gimdo smurtą, o meilė – meilę ir gražius tarpusavio santykius.